Liczba odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj61
mod_vvisit_counterBieżący tydzień77
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień566
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc1391
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc2786
mod_vvisit_counterOgółem390596Porady

Kupiłeś – sprzedałeś pojazd

Zbywca pojazdu ma obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń w terminie 14 dni od dnia zbycia pojazdu o tym fakcie. Na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z umowy ubezpieczenia OC, chyba że nabywca ją wypowie. Kupujący ma dwie możliwości:

  • pozostawienie ubezpieczenia w dotychczasowym zakładzie ubezpieczeń,
  • zmiana ubezpieczyciela – wówczas kupujący ma czas na podjęcie decyzji do końca obowiązywania obecnej polisy OC. Umowę wypowiada się na piśmie u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Zbywca pojazdu zobowiązany jest ponadto zgłosić sprzedaż auta w Wydziale Komunikacji, w którym był zarejestrowany samochód. Uchroni to sprzedawcę od ewentualnych roszczeń, gdyby nowy właściciel spowodował wypadek, dokonał przestępstwa bądź został ukarany mandatem. Obowiązek powiadomienia o sprzedaży właściwego starosty wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 78 ust. 2 pkt 1). Zawiadomienia należy dokonać w w ciągu 30 dni.

Kupujący zobligowany jest zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji w przeciągu 30 dni od zakupu samochodu.


Wypadek samochodowy, kolizja za granicą - co robić?


Aby ułatwić starania o odszkodowanie, dobrze jest wypełnić wraz z innym kierowcą uczestniczącym w zderzeniu wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym – najlepiej w wersji polsko-angielskiej (dostępne tutaj). Warto zabrać taki dokument w podróż.

W tym standardowym dla wszystkich krajów europejskich druku można opisać wszystkie istotne okoliczności zdarzenia, jest też miejsce na wpisanie danych ubezpieczycieli i uczestników kolizji. Informacje te znacznie ułatwią likwidację szkody.


Jeśli nie mamy takiego formularza, powinniśmy spisać wszystkie dane dotyczące zagranicznego pojazdu (nr rejestracyjny, marka, kraj rejestracji), numer polisy i nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy oraz dane osoby, która nim kierowała.

Przydatne będzie także oświadczenie sprawcy szkody lub protokół policji. Zaleca się w miarę możliwości wezwać na miejsce zdarzenia policję, zwłaszcza jeśli dojdzie do sporu w kwestii ustalenia winy bądź osoby sprawcy. W przypadku szkody z ofiarami w ludziach wezwanie policji jest obowiązkiem ubezpieczonego .


Zdarza się, że z wezwaniem policji mogą się wiązać koszty – w Austrii np. strona wzywająca musi zapłacić 36 EUR za przyjazd patrolu drogowego. W niektórych krajach także wysokość powstałej szkody decyduje o konieczności interwencji policji. W Czechach to szkoda powyżej 100 tys. CZK (ok. 4 tys. EUR), a w Serbii już powyżej 500 EUR.


Uzyskanie protokołu policyjnego nie zawsze jest prostą sprawą. Na Węgrzech policja udostępni ten dokument jedynie kierowcom uczestniczącym w wypadku lub kolizji, a nie towarzystwu ubezpieczeniowemu. Są kraje, w których uzyskanie protokołu wiąże się z odpłatnością, jak np. Niemcy, Austria czy Serbia. W Belgii na udostępnienie protokołu policji czeka się nieraz ponad rok!


Ważna zasada – bez względu na miejsce wypadku - nigdy nie powinniśmy podpisywać żadnego dokumentu w języku, którego nie znamy. Unikniemy ryzyka, że wbrew własnej woli zrzekniemy się odszkodowania albo potwierdzimy niekorzystną dla siebie wersję zdarzenia.

 

Kontakt

tel.:  25 787 79 76

tel.:  606 160 582

fax.: 25 781 69 83


e-mail:

czarkowscy@op.pl

kancelaria.ubezpieczeniowa@op.pl

kancelaria.ubezpieczeniowa@onet.pl


godz. otwarcia:

pon. - pt. 8-17

sob. 8-12

Aktualny czas

Kalendarz